Zamknij

Sztuczna inteligencja wzmacnia cyberbezpieczeństwo

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > ABC innowacji > Sztuczna inteligencja wzmacnia cyberbezpieczeństwo
ABC innowacji
23 lipca, 2024

Cyberprzestępczość to poważne zagrożenie, którego skala i stopień wyrafinowania stale rosną. Paliwo do rozwoju zjawiska stanowią niewątpliwie postępy w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji. Jednak – podobnie jak w innych sferach – także i w cyberbezpieczeństwie algorytmy AI mogą być wykorzystywane dwojako: zarówno do dokonywania cyberataków, jak i do obrony przeciwko nim. 

W niniejszym tekście przygotowanym na podstawie naszego najnowszego opracowania Business Insight Notes: IT & Tech przyjrzymy się, w jaki sposób sztuczna inteligencja przyczynia się do wzmacniania mechanizmów ochrony przed cyberatakami oraz jakie są największe szanse i wyzwania związane z jej wykorzystaniem w cyberbezpieczeństwie.

Pandemia cyberataków

Wraz z rozwojem technologii internetowych wiele aspektów życia przeniosło się do przestrzeni cyfrowej – to tam realizowane są obecnie transakcje finansowe, duża część usług czy interakcji społecznych. Stanowi to oczywistą zachętę dla cyberprzestępców. Cyfrowe zagrożenia nasiliły się jeszcze podczas pandemii COVID-19, kiedy szczególnie popularna stała się praca zdalna. Kolejnym czynnikiem, który z jednej strony usprawnił procesy biznesowe, z drugiej przyniósł nowe potencjalne ryzyka dla bezpieczeństwa cyfrowego, jest rozwój technologii chmurowych oraz cyfrowych łańcuchów dostaw.

  • We Francji w latach 2020-2023 odnotowano wzrost cyberataków o 400%, a za jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy wymieniane jest rozpowszechnienie pracy zdalnej.
  • Od 2020 roku 79% firm przechowujących dane w chmurze doświadczyło co najmniej jednego naruszenia bezpieczeństwa.
  • Według danych IBM aż 82% naruszeń dotyczyło danych przechowywanych w chmurze.
  • Wykryta w 2021 roku luka w zabezpieczeniach log4J, dotycząca urządzeń działających na Javie, umożliwiła grupom hakerskim dostęp do niezliczonych serwerów na całym świecie.

Wyrafinowani hakerzy i omylni ludzie

Jak wynika z danych, jedna czwarta naruszeń bezpieczeństwa w 2023 miała związek z oprogramowaniem typu ransomware – najszybciej rozwijającą się odmianą cyberprzestępczości, polegającą na szyfrowaniu danych i żądaniu okupu za ich zwrot lub odblokowanie. Szacuje się, że w 2021 roku globalne koszty związane z tym rodzajem zagrożeń opiewały na 20 miliardów dolarów, co stanowiło 57-krotny wzrost w stosunku do 2015 roku. Do 2031 roku wartość ta może przekroczyć 265 miliardów dolarów.

Pomimo że za większość ataków odpowiadają podmioty zewnętrzne, niestety słabym ogniwem systemów zabezpieczeń często bywają ludzie:

  • W przypadku 19% naruszeń za niezamierzone lub celowe szkody odpowiadają pracownicy atakowanego przedsiębiorstwa.
  • 74% wszystkich naruszeń wiąże się z czynnikiem ludzkim: poprzez błędy, podatność na inżynierię społeczną, nadużycie uprawnień czy kradzież danych uwierzytelniających.
  • Wzrost zagrożenia pociąga za sobą rosnące inwestycje w systemy zabezpieczeń. Globalny rynek cyberbezpieczeństwa 2025 roku prawdopodobnie osiągnie wartość 1,75 biliona dolarów.

Sztuczna inteligencja na straży bezpieczeństwa

Jednym z narzędzi wzmacniających systemy cyberbezpieczeństwa mogą być mechanizmy sztucznej inteligencji. Powalają one m.in.:

  • Tworzyć symulacje wzorców niespotykanych wcześniej ataków.
  • Działać jako wsparcie dla zespołów ds. bezpieczeństwa.
  • Tworzyć skrypty i wirtualne scenariusze w celu identyfikacji anomalii i potencjalnych słabych punktów sieci.

Jednym z największych atutów sztucznej inteligencji jest jednak umiejętność szybkiego dostrzegania zagrożeń. Algorytmy potrafią sprawniej reagować na ataki, szacować ich zasięg i potencjalne szkody, są także skuteczne w wychwytywaniu fałszywych alarmów. Wymagają jednak dalszej automatyzacji – zdaniem ekspertów mechanizmy AI powinny w przyszłości wykrywać zagrożenia w czasie rzeczywistym.

Prace nad udoskonalaniem inteligentnych rozwiązań prowadzą liczne firmy technologiczne, w tym Microsoft, którego GenAI Security Copilot osiąga obiecujące rezultaty. Podczas testów z wykorzystaniem tego rozwiązania udało się zwiększyć trafność reakcji na zagrożenia o 44%, jednocześnie zwiększając szybkość odpowiedzi o 26%.

 Obosieczny miecz

Te same mechanizmy, które pozwalają lepiej zabezpieczać sieci przed atakami, pomagają cyberprzestępcom tworzyć zupełnie nowe rodzaje zagrożeń. GenAI pozwala bowiem dokonywać wyrafinowanych i trudnych do wykrycia oszustw, począwszy od tworzenia wiadomości phishingowych coraz lepiej imitujących autentyczne e-maile, po modyfikacje kodów źródłowych znanych już złośliwych programów.

Zagrożona własność intelektualna

Mniej oczywistym, ale równie ważnym cyberzagrożeniem jest kradzież własności intelektualnej. Skala problemu jest trudna do zmierzenia – w 2018 r. szacowano, że ten typ naruszeń odpowiadał za co najmniej jedną czwartą z 600 miliardów dolarów łącznych rocznych kosztów związanych z cyberprzestępczością. W Stanach Zjednoczonych w 2023 roku liczba działań organów ścigania w związku z kradzieżami własności intelektualnej wzrosła, zaś związany przestępstwami koszt zwiększył się o 36% do ponad 1,1 mld dolarów.

Według danych z raportu International Innovation Barometer 2024 przygotowanego przez Ayming, aż 85% badanych podmiotów zetknęło się z incydentami związanymi z kradzieżą własności intelektualnej na przestrzeni ostatnich 5 lat:

  • 38% udostępniło poufne badania partnerom bez żadnej ochrony, takiej jak umowa o zachowaniu poufności (NDA).
  • 34% było świadkami opatentowania własnych innowacji przez konkurencję.
  • 29% doświadczyło kopiowania swoich pomysłów przez podmioty trzecie.
  • 29% stwierdziło, że ich pomysły zostały ujawnione bez ich wiedzy.
  • 38% poniosło znaczne koszty postępowania sądowego dotyczącego własności intelektualnej (wzrost do 44% wśród większych firm).

Przewaga w wyścigu cyberzbrojeń

Dynamiczny rozwój nowych technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji, przekłada się na znaczące przyspieszenie wyścigu zbrojeń w obszarze cyberbezpieczeństwa. I choć daje on przestępcom nowe możliwości dokonywania wyszukanych ataków, pozwala też coraz skuteczniej się przed nimi bronić, oferując zaawansowane zautomatyzowane systemy bezpieczeństwa, wspierane przez algorytmy AI. Stałe udoskonalanie dostępnych rozwiązań i konieczność reagowania na zmieniającą się rzeczywistość czyni zaś z cyberbezpieczeństwa jeden z najciekawszych – w kontekście innowacji – sektor gospodarki.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *