W Dzienniku Ustaw (z dnia 30 grudnia 2022 roku) zostało opublikowane nowe rozporządzenie wykonawcze regulujące udzielanie zwolnień podatkowych w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI), obowiązujące od dnia 1 stycznia 2023 roku.
PSI – najważniejsze zmiany dla przedsiębiorstw
- Rozszerzono korzystne zasady ubiegania się o wsparcie dla reinwestycji. Chodzi o obniżenie o 50% minimalnej wartości nakładów inwestycyjnych również dla małych i mikro-przedsiębiorców. Poprzednio było to możliwe wyłącznie dla dużych i średnich przedsiębiorców. Poprzez reinwestycje rozumie się inwestycję początkową polegającą na:
- zwiększeniu zdolności produkcyjnej;
- zasadniczej zmianie procesu produkcyjnego;
- dywersyfikacji działalności.
- Inwestorzy będą musieli wykazać, że nabyli aktywa trwałe (inne niż nieruchomości) w ramach nowej inwestycji na warunkach rynkowych. Bez znaczenia pozostaje czy nabyli aktywa od podmiotu powiązanego, czy też nie. Doprecyzowano, że zasada ta obejmuje również aktywa nabywane w formie leasingu finansowego.
- Główna zmiana zasad korzystania z pomocy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) została wprowadzona w par. 9. Przedsiębiorca skorzysta ze zwolnienia z podatku opartego na nakładach inwestycyjnych dopiero począwszy od miesiąca, w którym upłynął termin zakończenia inwestycji określony w decyzji o wsparciu. Będzie ono obowiązywało do momentu wygaśnięcia decyzji o wsparciu lub wyczerpania dopuszczalnej pomocy. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć rozliczanie zwolnienia w ramach PSI z pewnym opóźnieniem. Zmiana ta nie będzie jednakże dotyczyć zwolnienia podatkowego opartego na dwuletnich kosztach pracy nowozatrudnionych pracowników. Najczęściej ma to miejsce w przypadku branży IT czy centrów nowoczesnych usług dla biznesu).
- Wprowadzono zmianę momentu uznania danego wydatku jako koszt kwalifikowany. Koszt środków trwałych będzie kwalifikował się do objęcia pomocą dopiero po ich ukończeniu i oddaniu do używania.
- Zmiany nastąpiły także w kryteriach jakościowych. Doprecyzowano część zapisów, m.in. w kryteriach dotyczących tworzenia instalacji OZE, czy kryteriach dotyczących pracowników.
Nowe rozporządzenie wykonawcze będzie miało zastosowanie do wszystkich zwolnień podatkowych w ramach PSI udzielonych na podstawie wniosków o wsparcie złożonych od 1 stycznia 2023 roku z wykluczeniem:
- inwestorów posiadających decyzje o wsparciu,
- inwestorów, którzy złożyli wniosek o wsparcie do 31 grudnia 2022 roku.
Brak komentarzy