Zamknij

Raportowanie ESG – wyzwania i szanse

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > ABC ESG > Raportowanie ESG – wyzwania i szanse
ABC ESG
6 listopada, 2024

Prowadzenie działań ukierunkowanych na wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju to obecnie konieczność dla wszystkich firm, które chcą zachować konkurencyjność rynkową. Dodatkowym impulsem do ich realizacji jest unijna dyrektywa CSRD, nakładająca na największe przedsiębiorstwa obowiązek raportowania zrównoważonego rozwoju. To z kolei często bywa wyzwaniem. Jak wynika z raportu Ayming Polska „Biznes w równowadze. Jak przyspieszyć transformację ESG?” to właśnie raportowanie działań stanowi trzeci – obok czynników finansowych – najczęściej wskazywany element nastręczający trudności przy wdrażaniu rozwiązań z obszaru zrównoważonej transformacji.

Trudności z raportowaniem, brak wykwalifikowanych kadr

48% badanych za problematyczne uznało mierzenie i raportowanie wpływu działań zrównoważonych na środowisko. Może mieć to związek z innym obszarem wskazywanym przez ankietowanych, mianowicie z niedoborem odpowiednio wykwalifikowanych w tym zakresie kadr w obrębie organizacji. Odpowiedź „brak wiedzy i osób przeznaczonych do pracy w obszarze ESG” wskazało w kontekście wyzwań 45% respondentów.

W wielu przedsiębiorstwach w ogóle nie ma osoby oddelegowanej do tego rodzaju zadań. Sytuacja ta dotyczy aż 83% firm, które dopiero planują wdrożenie procesu raportowania zrównoważonego rozwoju zgodnego z CSRD. Z drugiej strony, w przedsiębiorstwach, które raportowanie już wdrożyły, mamy najczęściej do czynienia z jasno określoną strukturą osobową w tym zakresie, co wynika w dużej mierze z obowiązku regulacyjnego. W przypadku 80% z nich zadania związane ze zrównoważoną transformacją leżą w gestii dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju lub dyrektora ds. ESG.

Nie wszystkie organizacje przewidziały jednak w swojej strukturze tak specjalistyczne stanowisko: 20% firm odpowiedzialność za działania zrównoważone przekazuje do wybranego członka zarządu (np. dyrektora, prezesa czy wiceprezesa), w 13% – do dyrektora finansowego, a w 8% – do dyrektora ds. HR. W 3% przedsiębiorstw zadania związane z ESG powierzono szefowi marketingu.

Raportowanie ESG? To skomplikowane…

Największa grupa badanych firm, bo łącznie aż 82%, uznała raportowanie działalności zrównoważonej za skomplikowane (76%) lub bardzo skomplikowane (6%). Na drugim biegunie znaleźli się przedsiębiorcy, którzy radzą sobie z tym zadaniem bez problemów (15% wskazań „raczej łatwe” i 3% „bardzo łatwe”). Czego dotyczą trudności? Zgodnie z deklaracjami badanych wiążą się one z:

  • brakiem jednolitych standardów raportowania – 59% wskazań,
  • wymaganiami dotyczącymi zbierania i weryfikacji danych – 55%,
  • trudnościami w identyfikacji i mierzeniu wpływu na środowisko lub społeczność – 52%,
  • brakiem wewnętrznych zasobów i wiedzy specjalistycznej – 50%,
  • brakiem dostępności danych – 43%,
  • trudnościami w komunikowaniu wyników działań ESG w przystępny sposób – 42%.

Jak widać, wyzwania związane z raportowaniem działań zrównoważonych wynikają ze złożoności samego procesu. Odpowiednie przygotowanie dokumentacji i dopełnienie niezbędnych formalności to zadania czasochłonne i wymagające specjalistycznej wiedzy. Organizacjom, którym brakuje doświadczenia w tym zakresie, mogą nastręczać one szczególnych trudności. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia ekspertów. Tymczasem ponad połowa badanych (54%) opiera się w tej kwestii na własnych zasobach.

Rola wsparcia specjalistów

Z doświadczenia zewnętrznych konsultantów i doradców w procesie raportowania ESG korzysta 46% organizacji objętych badaniem. W kontekście wcześniej przedstawionych wyników – deklarowanego braku kadr i wiedzy w zakresie zrównoważonych rozwiązań – odsetek ten wydaje się niski. Może to być jednak spowodowane tym, że wiele z firm znajduje się dopiero na początku procesu związanego z raportowaniem działań zrównoważonych. Duża część z nich rozważa też korzystanie z tego rodzaju wsparcia w przyszłości – łączny odsetek dla odpowiedzi „tak” i „raczej tak” w tej kwestii wynosi 60%.

Decyzja o zaangażowaniu zewnętrznych konsultantów w proces raportowania zgodnego z dyrektywą CSRD może być istotna zwłaszcza w pierwszych latach budowania własnej strategii zrównoważonego rozwoju. Takie podejście pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i zasoby przedsiębiorstwa, ale także ustrzec się błędów i uniknąć związanych z nimi potencjalnych kosztów.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *