Zamknij

W jaki sposób transformacja ESG zwiększa innowacyjność przedsiębiorstw?

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > ABC ESG > W jaki sposób transformacja ESG zwiększa innowacyjność przedsiębiorstw?
ABC ESG
7 listopada, 2024

Innowacyjność jest dla współczesnych przedsiębiorstw niezwykle ważnym elementem budowania przewagi rynkowej. Świadczą o tym deklaracje samych reprezentantów firm, którzy w badaniu Ayming Polska (Raport „Ulga B+R. Małymi krokami do większej innowacyjności”, 2019, realizacja Kantar) niemal jednogłośnie potwierdzili jej istotność dla budowania konkurencyjności organizacji (97% wskazań). Jednym z obszarów, który może być katalizatorem działań innowacyjnych jest transformacja ESG firmy.

Działania zrównoważone obszarem do rozwoju innowacji

Implementacja standardów ESG prowadzi firmy w nowym kierunku, przebudowując ich sposób myślenia o innowacjach i stymulując je do eksplorowania kolejnych obszarów rozwoju. Takie kwestie, jak np. dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej czy zmniejszanie obciążenia pracowników wymagają od organizacji holistycznego przeglądu istniejących procesów. To podejście niejednokrotnie prowadzi do zmian na wielu płaszczyznach: od poszukiwania nowych materiałów, poprzez innowacyjne metody produkcji i stosowanie zaawansowanych technologii, aż po nowe modele dystrybucji i logistyki.

Raportowanie ESG impulsem do zmian

Znaczącym motywatorem do implementacji w przedsiębiorstwach rozwiązań zrównoważonych jest wejście w życie unijnej dyrektywy CSRD, obligującej firmy do raportowania swoich działań z zakresu ESG.

Potencjał rozwoju

Jak wynika z Raportu Ayming Polska „Biznes w równowadze. Jak przyspieszyć transformację ESG?” (2024, realizacja IQS), znaczący odsetek przedsiębiorstw, które wdrożyły raportowanie ESG zgodne z CSRD potwierdza, że otworzyło im ono drzwi do rozwoju. Jest to szczególnie widoczne w takich obszarach działalności firmy jak:

  • identyfikacja nowych obszarów do innowacji np. rozwój zrównoważonych produktów i usług (łącznie 93% odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak”),
  • przegląd i optymalizacja istniejących procesów, prowadzące do innowacji operacyjnych (78%),
  • ułatwienie dostępu do finansowania inwestycji (73%).

Innymi aspektami, na które wdrożenie raportowania ESG wywarło wpływ, były m.in. zaangażowanie pracowników i wzrost ich motywacji do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań oraz przyspieszenie digitalizacji organizacji.

Dobre perspektywy

Firmy, które jeszcze nie wdrożyły raportowania zrównoważonego rozwoju, również wierzą, że zwiększy ono poziom ich innowacyjności. Do obszarów, które w tej grupie organizacji wskazywane były w tym kontekście najczęściej, należą:

  • identyfikacja nowych obszarów do innowacji np. rozwój zrównoważonych produktów i usług (łącznie 99% odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak”),
  • zwiększenie zaangażowania pracowników i motywacji do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań (86%),
  • przegląd i optymalizacja istniejących procesów, prowadzące do innowacji operacyjnych (82%).

Firmy, które nie wdrożyły jeszcze raportowania ESG twierdzą także, że ma ono potencjał ułatwienia dostępu do finansowania innowacji, choć z drugiej strony obawiają się dodatkowych kosztów, ponoszonych w związku z utrzymaniem standardów środowiskowych.

Ulgi proinnowacyjne wsparciem dla innowacji

Pomimo obaw części przedsiębiorców, realizacja projektów rozwojowych i inwestycje w innowacje nakierowane na zrównoważoną transformację mogą skutkować nie tylko osiągnięciem celów proekologicznych, ale również poprawą wyników finansowych. Przy ich wdrożeniu można zaś skorzystać z dostępnych instrumentów finansowego wsparcia, do których należą m.in. ulgi proinnowacyjne.

Ulga badawczo-rozwojowa to mechanizm podatkowy, z którego korzystać mogą przedsiębiorcy realizujący innowacje w skali swojego przedsiębiorstwa. Zaliczają się do nich wszelkie projekty związane z rozwojem produktów, usług czy wdrażaniem innowacji operacyjnych, także tych mających na celu spełnienie kryteriów ESG.

Należeć do nich mogą np. działania zakładające:

  • zmniejszenie oddziaływania na środowisko poprzez zastosowanie alternatywnych materiałów,
  • opracowanie nowych zastosowań istniejących produktów,
  • znaczące zmniejszenie odpadów dzięki zmianom procesu wytwarzania.

Ulga B+R pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania 200% kwalifikowanych kosztów osobowych i 100% pozostałych kosztów, stanowi więc istotną pomoc w realizacji nowatorskich rozwiązań.

Od zrównoważonej transformacji do większej innowacyjności

Jak widać, prowadzenie działań spełniających kryteria środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym, często wymaga usprawnień na poziomie operacyjnym, ulepszania produktów oraz rozwijania stosowanych technologii. W efekcie – niejako przy okazji wdrażania zrównoważonych standardów – wzrasta poziom innowacyjności całej firmy. Ta zaś bezpośrednio przekłada się na pozycję przedsiębiorstwa na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *