Jak będzie wyglądać nowelizacja Ustawy o Podatkach i Opłatach lokalnych? Ministerstwo Finansów przedstawiło zmiany. Zamiast prostszych przepisów szykują się wyższe obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości i liczne spory prawne.
Nowa definicja budowli
Nowa definicja budowli nie odwołuje się do przepisów Prawa budowlanego. Budowlą ma być teraz obiekt wykonany z użyciem wyrobów budowlanych wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy, a także instalacje i urządzenia stanowiące wraz z nim „całość techniczno-użytkową”. Nowa definicja obejmuje części budowlane urządzeń, elektrowni wiatrowych i jądrowych, fundamenty pod maszyny oraz przyłącza do obiektów budowlanych. Wyłączenia dotyczą komputerów i kas fiskalnych.
Większe obciążenia podatkowe dla firm
Konsekwencją wprowadzenia szerokiego i nieprecyzyjnego pojęcia „całości techniczno-użytkowej” będzie opodatkowanie podatkiem od nieruchomości urządzeń i instalacji związanych z budowlą. Definicja może zwiększyć obciążenia dla przedsiębiorców, w tym doprowadzić do opodatkowania wysokowartościowych urządzeń technicznych, które dotąd nie podlegały podatkowi. Spowoduje także opodatkowanie budowli wewnątrz budynków oraz rozszerzenie katalogu budowli o obiekty, takie jak hale namiotowe i kontenery. Dodatkowo, brak jasności w zakresie opodatkowania paneli fotowoltaicznych może przynieść także negatywne skutki dla branży fotowoltaicznej.
Przedsiębiorcy mogą spodziewać się korzystnych zmian jedynie w zakresie opodatkowania obiektów kompleksowych, takich jak oczyszczalnie ścieków czy obiekty sportowe. Po zmianach podatek od tych obiektów będzie liczony od ich powierzchni.
Brak komentarzy