Zamknij

Znaczenie zrównoważonego rozwoju w dużych firmach

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > ABC ESG > Znaczenie zrównoważonego rozwoju w dużych firmach
ABC ESG
21 listopada, 2024

Wdrażanie standardów związanych ze zrównoważoną transformacją jest aktualnie naturalnym elementem strategii przedsiębiorstw, które pragną zachować konkurencyjność rynkową i efektywność. Świadomość ekologiczna stała się nie tylko przejawem wrażliwości na otoczenie, w którym działa organizacja, ale także odpowiedzią na rosnące oczekiwania ze strony partnerów. Harmonijna integracja zrównoważonych praktyk z działalnością gospodarczą jawi się zatem jako konieczność.

Współpraca z NGO najpopularniejszym sposobem na zrównoważony rozwój w firmach

Wśród licznych sposobów realizowania zrównoważonej transformacji w przedsiębiorstwach najbardziej powszechnym jest współpraca z organizacjami pozarządowymi, specjalizującymi się w tym obszarze. Taką opcję wskazało aż 37% firm przebadanych na potrzeby naszego raportu „Biznes w równowadze. Jak przyspieszyć transformację ESG?”. Na dalszych miejscach uplasowały się:

  • ciągłe dążenie do zmniejszania zużycia energii we wszystkich aspektach działalności firmy (36%),
  • promowanie wśród pracowników i klientów wartości zrównoważonego rozwoju (36%),
  • opracowywanie nowych technologii i rozwiązań, które sprzyjają zrównoważonemu rozwojowi (32%),
  • udostępnianie informacji o podejmowanych działaniach oraz ich wpływie na środowisko i społeczeństwo (30%).

Wśród innych działań zrównoważonych, które jednak nie przekroczyły 30% wskazań respondentów, znalazły się takie rozwiązania, jak wybór do współpracy kontrahentów, którzy dbają o zrównoważony rozwój, współtworzenie z rządem polityki sprzyjającej realizacji założeń ESG czy budowanie inkluzywnego środowiska pracy.

Mniej niż połowa firm wyznacza osobę odpowiedzialną za działania zrównoważone

Pomimo dużej świadomości co do istotności wdrażania rozwiązań ukierunkowanych na zrównoważoną transformację, jedynie niecała połowa badanych przedsiębiorstw (46%) wyznaczyła w ramach swoich struktur osobę odpowiedzialną za ten obszar. Większość z nich (57%) zadania te powierzyło dyrektorowi ds. zrównoważonego rozwoju lub dyrektorowi ds. ESG. 44% – wybranemu członkowi zarządu (np. prezesowi lub wiceprezesowi), zaś 11% – dyrektorowi finansowemu.

Delegowanie zadań związanych z wdrażaniem w organizacji zrównoważonych rozwiązań do osób o wysokich kompetencjach w tym zakresie wpływa bowiem znacząco na efektywność prowadzonych działań. W tym miejscu nadmienić należy, że wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za ten obszar w ramach struktur firmy jest jednym z wymogów nałożonych na przedsiębiorców w ramach dyrektywy CSRD.

Wybory inwestycyjne w kontekście ESG

Czy firmy zwracają uwagę na aspekty środowiskowe i społeczne przy wyborach inwestycyjnych? Okazuje się, że 10% badanych firm w ogóle nie bierze pod uwagę żadnego z nich przy planowaniu swoich działań. Niemal co czwarte badane przedsiębiorstwo (23%) wprawdzie uwzględnia kryteria ESG przy planowaniu inwestycji, jednak nie w pełni – skupiają się jedynie na aspektach środowiskowych, pomijając te społeczne. Te ostatnie są z kolei brane pod uwagę jako jedyne przez 3% firm.

Zrównoważony rozwój w planach strategicznych i budżetowych

Znacząca większość, bo aż 78% firm, które wzięły udział w badaniu, posiada plan implementacji inicjatyw zrównoważonych w organizacji, choć nie wszystkie są już na etapie wdrożenia. W przypadku 34% przedsiębiorstw plany te są już elementem strategii rozwojowej na przyszłe lata, natomiast w 44% pozostają na razie na etapie projektu, bez określonego harmonogramu.

Dążenie do zrównoważonej transformacji stanowi integralny element strategii biznesowej organizacji cechujących się wyższym poziomem dojrzałości. Precyzyjnie planują one aktywności w tym zakresie, a ich plany znajdują odzwierciedlenie w budżetach i są dogłębnie przemyślane pod kątem finansowania – zarówno bazującego na środkach własnych organizacji, jak i zewnętrznego.

Alokowanie środków na zrównoważone inwestycje

65% organizacji zamierza przeznaczać część swoich przychodów na inwestycje związane z działaniami spełniającymi kryteria ESG. Jednocześnie 9% badanych przedsiębiorstw waha się w tym zakresie, a 26% nie przewiduje takiej składowej w swoich budżetach. Firmy, które taki zamiar powzięły, różnią się jednak między sobą pod względem wielkości przewidywanych na ten cel środków.

  • Najwięcej (42%) przedsiębiorstw chce alokować na zrównoważone inwestycje 6-9% swoich przychodów.
  • Nieco większą pulę środków, bo 10-15% przychodów, chce przeznaczyć na te cele co trzecia firma.
  • 11% organizacji nie potrafiło precyzyjnie podać planowanego zakresu finansowania inicjatyw ESG.

Poziom finansowania projektów zrównoważonych przez polskie biznesy jest wciąż niewystarczający, co jest szczególnie widoczne w kontekście międzynarodowym. Według danych z raportu grupy Ayming „Międzynarodowy Barometr Innowacji 2024” niemal wszystkie przebadane firmy (95%) wydzieliły już środki na działania związane ze zrównoważonym rozwojem, z czego większość (78%) przeznaczyła na ten cel od 1 do 20% swojego rocznego budżetu.

Finansowanie transformacji ESG

Przedsiębiorstwa szukające źródeł finansowania projektów spełniających kryteria ESG w dużej mierze opierają się na środkach własnych – dotyczy to 77% badanych firm. Warto jednak pamiętać, że inwestycje w zrównoważony rozwój można pokrywać także przy wykorzystaniu finansowania zewnętrznego. Wie o tym ponad połowa organizacji, które sięgają po takie instrumenty zewnętrznego wsparcia jak:

  • inne instrumenty dotacyjne (62%),
  • kredyt ekologiczny w ramach FENG (57%),
  • ulga podatkowa na badania i rozwój (52%),
  • ulga podatkowa na sponsoring / CSR (51%).

Świadomość istnienia zróżnicowanych form finansowania inwestycji ESG może mieć istotne znaczenie w podnoszeniu efektywności prowadzonych inicjatyw. Fakt, iż polskie przedsiębiorstwa nie w pełni wykorzystują obecnie dostępne im rozwiązania, może świadczyć o pewnej luce edukacyjnej w tym zakresie.

Raport „Biznes w równowadze. Jak przyspieszyć transformację ESG?” pobierz  TUTAJ

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *