Zamknij

Jak nowe inwestycje mogą wpłynąć na podwyższenie składki wypadkowej?

Home > Analizy i aktualności > Baza wiedzy > Jak nowe inwestycje mogą wpłynąć na podwyższenie składki wypadkowej?
Baza wiedzy
4 lutego, 2020

Inwestując w rozwiązania mające na celu poprawę efektywności produkcji, należy przeanalizować, jak w dalszej perspektywie mogą one wpłynąć na inne obszary działania przedsiębiorstwa. Może się bowiem zdarzyć, że nowo zakupiona linia produkcyjna będzie generować hałas przekraczający dopuszczalne normy. W efekcie doprowadzi to do zwiększenia wysokości składki wypadkowej, czyli wzrostu kosztów operacyjnych firmy.

 
Zdarza się, że działania, które generują oszczędności w jednym obszarze, mogą spowodować wzrost kosztów w innym, pozornie z nim niepowiązanym. Przykładowo, inwestycja w przyspieszenie procesu produkcji może spowodować wzrost opłat z tytułu składki wypadkowej. Z doświadczenia Ayming wynika, że do takich sytuacji dochodzi najczęściej w sektorze przetwórstwa przemysłowego, branży spożywczej i meblarskiej. Poniżej prezentuję kilka konkretnych przykładów.
 

Kiedy składka wypadkowa rośnie?

W branży przetwórstwa przemysłowego działanie nowo zakupionej linii produkcyjnej może się wiązać z generowaniem hałasu przekraczającego dopuszczalne normy. W branży spożywczej wybudowanie kolejnej chłodni może oznaczać konieczność pracy w tzw. mikroklimacie zimnym, który zaliczamy do warunków zagrożenia. Z kolei zmiana składu kleju do drewna na taki, który szybciej schnie i przyśpiesza produkcję, może spowodować narażenie pracowników na pracę w warunkach przekraczających dopuszczalne normy stężenia substancji chemicznych.

Wszystkie powyższe przykłady mają jeden wspólny mianownik. Wiążą się ze wzrostem liczby osób pracujących w warunkach zagrożenia, co może przełożyć się na zwiększenie opłat z tytułu składki wypadkowej. W konsekwencji zwrot z inwestycji jest pomniejszony, a w skrajnych przypadkach może zostać w całości zniwelowany przez wygenerowane koszty.
 

Jak uniknąć zagrożeń?

Aby nowa inwestycja nie przełożyła się finalnie na stratę, należy za każdym razem weryfikować prawidłowość wyliczenia składki wypadkowej. Bardzo ważna jest w tym przypadku systematyczność, ponieważ – wbrew powszechnemu, błędnemu przekonaniu – składka wypadkowa jest ustalana indywidualnie i zależy od tego, co dzieje się w przedsiębiorstwie. ZUS wylicza jej wysokość na podstawie danych zadeklarowanych przez płatnika z trzech poprzednich lat z uwzględnieniem indywidualnych ryzyk występujących u danego pracodawcy. To jedyna składka w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, która jest zależna od wielu czynników i ruchoma. Nie wystarczy raz ustalić wysokość składki – trzeba ją weryfikować co roku i to pod kątem wielu czynników.
 
Autor: Łukasz Stasiński, Regionalny Dyrektor – Obszar Kosztów Pracy
 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *