Zamknij

5 Europejek i 5 różnych doświadczeń. Nowa publikacja Instytutu Ayming

Home > Analizy i aktualności > Instytut Ayming > 5 Europejek i 5 różnych doświadczeń. Nowa publikacja Instytutu Ayming
Instytut Ayming
17 czerwca, 2019

Drugie wydawnictwo Instytutu Ayming „Five European women. Shaping European business performance” zostało opublikowane 13 czerwca. Pięć liderek biznesu pełniących funkcje kierownicze omawia swoje poglądy na temat miejsca, jakie kobiety zajmują w dużych firmach i dzieli się swoimi doświadczeniami.

Bohaterkami publikacji wydanej przez Editions Débats Publics są:

  • Anne RIGAIL, dyrektor generalny Air France
  • Emma MARCEGAGLIA, prezes ENI
  • Julie CHAPON, współzałożycielka Yuka
  • Laurie PILO, dyrektor generalny BeNeLux grupy AYMING
  • Cristina GARMENDIA, prezes Fundacji Cotec

Autorki dzielą się swoimi poglądami na tematy biznesowe i nakreślają wyzwania, jakie napotkały w czasie pokonywania kolejnych szczebli kariery. Ta zbiorowa publikacja, łącząca europejskie doświadczenia w przemyśle i usługach, oferuje konkretną, operacyjną i inspirującą refleksję nad miejscem kobiet wśród kadry zarządzającej.

Książka dotyczy wszystkich kwestii związanych z feminizacją ról kierowniczych i odpowiada m.in. na następujące pytania:

  • Jaki jest wkład kobiet w poprawę wyników biznesowych?
  • Czy kobiety mają takie same priorytety i metody pracy jak mężczyźni?
  • Czy kobiety wprowadzają nowy sposób zarządzania firmą i zespołem?
  • Czy kobiety-przywódcy są jak inni przywódcy?

 

Anne Rigail

Kobiety nie otrzymują miejsc przy stole – same je zajmują. Odkryłam, że często pierwszym wrogiem, którego kobieta musi pokonać, aby odnieść sukces, jest mentalny stereotyp i role, których nauczyło ją społeczeństwo”.

Anne Rigail studiowała w prestiżowej francuskiej szkole inżynierskiej École des Mines, zanim dołączyła do Air Inter. Kiedy Air Inter i Air France połączyły się, pozostała w grupie i objęła stanowisko kierownika działu obsługi klienta na lotnisku Paris-Orly, a następnie dyrektora ds. połączeń pasażerskich i bagażowych na lotnisku Roissy Charles de Gaulle. W 2009 r. została wiceprezesem ds. operacji naziemnych w Paris-Charles de Gaulle, a w 2013 r. po raz pierwszy dołączyła do Komitetu Wykonawczego Air France jako wiceprezes wykonawczy odpowiedzialny za personel pokładowy. W 2017 r. nominowano ją na EVP w dziale obsługi klienta, a pod koniec 2018 r. została CEO Air France.

 

Emma Marcegaglia

W czasie mojej kariery zawodowej starałam się uczyć od innych kobiet, a jedną ze wspólnych cech, które odkryłam, jest etyka pracy”.

Emma Marcegaglia pełni funkcję prezesa włoskiej firmy naftowej ENI od 2014 r. Jest również prezesem i dyrektorem generalnym Marcegaglia Holding SpA oraz wiceprezesem i dyrektorem generalnym spółek zależnych grupy. Jako prezes Confindustria (włoskiego stowarzyszenia biznesu) w znaczący sposób przyczyniła się do reformy prawa pracy za rządów Mario Montiego.

Była pierwszą kobietą prezesem Confindustria (2008-2012) i przewodniczącą konfederacji europejskich stowarzyszeń gospodarczych (BusinessEurope) od 2013 do 2018 roku. Biorąc pod uwagę wieloletnią działalność jej rodziny w branży stalowej i jej wybitną pozycję jako bizneswoman we Włoszech, czasami bywa nazywana „Steel Lady”.

 

Julie Chapon

Społeczne i kulturowe wzorce zachowań powodują, że kobiety nie walczą o pensje i stanowiska w takim samym stopniu, jak mężczyźni. Często były marginalizowane, a nawet niewidoczne, ale teraz dzielnie walczymy, aby nasza praca była doceniana”.

Julie Chapon jest jednym z trzech twórców aplikacji żywieniowej Yuka. Pierwsze doświadczenia z globalnymi markami zdobyła podczas studiów w prestiżowej francuskiej szkole biznesowej EDHEC. Odżywianie i zdrowie zawsze były jej głównymi zainteresowaniami. Prowadzi również bardzo popularny blog, który porusza tę tematykę. Za powstaniem bloga stał pomysł jej zespołu, aby wykorzystać technologię w celu zachęcenia czytelników do istotnych zmian w ich nawykach żywieniowych. Aplikacja Yuka ma prawie 10 milionów użytkowników, a ponad 2 miliony produktów jest codziennie skanowanych za jej pomocą.

 

Laurie Pilo

Kobiety nie powinny zachowywać się jak mężczyźni, aby odnieść sukces jak mężczyźni. To nie bycie kobietą lub mężczyzną sprawia, że podejmujesz dobre lub złe decyzje, tylko fakt, że wokół ciebie są osoby z różnymi punktami widzenia.”

Laurie Pilo jest dyrektorem zarządzającym Ayming BeNeLux, firmy doradztwa biznesowego. Spędziła prawie całą swoją karierę w Ayming, dołączając do niej po ukończeniu doktoratu z prawa ochrony zdrowia i ubezpieczeń społecznych. W 2013 r. przeprowadziła się do Brukseli, aby objąć stanowisko nowego dyrektora zarządzającego.

 

Christina Garmendia

Czy to różnica w wizji? Nie, to różnica w edukacji. Wierzę, że kiedy kobiety i mężczyźni są wychowywani tak samo, nie ma różnic. Twoje zasługi są ponad kwestiami społeczno-kulturowymi.”

Cristina Garmendia jest hiszpańskim przedsiębiorcą i politykiem. Po ukończeniu doktoratu z biologii molekularnej dołączyła do spółki zajmującej się rybołówstwem przemysłowym, pełniąc różne role handlowe i biznesowe. W 2000 r. założyła firmę Genetrix specjalizującą się w biotechnologii. Była to pierwsza prywatna spółka uruchomiona na bazie badań z hiszpańskiego krajowego centrum biotechnologii. Nadal jest prezesem Genetrix, która z czasem przekształciła się w grupę kilkunastu firm.

Publikacja “Five European women. Shaping European business performance” jest dostępna w internetowym sklepie Amazon.

Kup książkę

 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *