19 lutego w ramach e-Akademii Lewiatana odbyło się webinarium, którego celem była prezentacja narzędzi do uzyskania finansowania na działania badawczo-rozwojowe dla firm w Polsce, na czele z ulgą B+R.
Ulga na badania i rozwój stanowi bardzo atrakcyjne wsparcie dla firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową i odprowadzających podatek PIT lub CIT. Mimo to korzysta z niej niewielki odsetek uprawnionych przedsiębiorców. A to przekłada się na pomniejszone budżety na badania i rozwój oraz niski poziom rodzimej innowacyjności.
Tematy, które poruszyliśmy na webinarium:
- Mechanizm działania ulgi badawczo-rozwojowej
- Główne korzyści związane z rozliczeniem ulgi B+R
- Identyfikacja działalności badawczo-rozwojowej
- Koszty kwalifikowane, które można rozliczyć
- Najczęściej popełniane błędy w rozliczaniu ulgi B+R
- Pozostałe instrumenty wspierające innowacyjność: dotacje, ulga robotyzacyjna, IP Box
Agenda
03:20 – Działalność badawczo-rozwojowa
06:30 – Przykłady projektów kwalifikowanych jako B+R
11:20 – Ulga badawczo-rozwojowa
16:50 – Mechanizm działania ulgi B+R
21:30 – Wysokość możliwych oszczędności
26:50 – Etapy rozliczenia ulgi B+R
36:10 – Stopień trudności poszczególnych etapów
41:20 – Czynności sprawdzające i kontrole skarbowe
47:00 – Ulga B+R a dotacje
51:00 – Ulga IP Box
54:00 – Ulga robotyzacyjna
Paneliści
Izabela Diana Jaszczołt
Dyrektor ds. Kluczowych Klientów w Ayming Polska
Magister politologii oraz magister prawa. Pomaga przedsiębiorstwom w wyborze rozwiązań wspierających rozwój biznesu i uzyskiwanie lepszych wyników finansowych. Specjalizuje się w obszarze podatków, finansowania innowacji i kosztów pracy. Buduje trwałe relacje z Klientami i wspiera ich na każdym etapie współpracy. Łączy wiedzę merytoryczną z zakresu doradztwa operacyjnego ze znajomością wyzwań, przed którymi stają Klienci z różnych branż. Współpracuje z firmami należącymi do TOP 500 największych przedsiębiorstw w Polsce – zarówno polskimi, jak i zagranicznymi.
Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik
Dyrektor Obszaru Podatków i Finansowania Innowacji w Ayming Polska
Ekonomistka, specjalistka z dziedziny prawa podatkowego i finansów. Posiada 12-letnie doświadczenie w doradztwie operacyjnym dla przedsiębiorstw. Przez 10 lat w zespole podatku od nieruchomości uczestniczyła i koordynowała prace w ponad 500 projektach, w tym dla największych podmiotów w kraju. Od 2017 roku nadzoruje i koordynuje realizację projektów ulgi B+R w Ayming Polska dla przedsiębiorstw z rozmaitych sektorów.
Brak komentarzy