Czym są fundusze unijne FEnIKS?
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FENiKS) to program unijny, którego główny cel polega na wspieraniu inicjatyw zrównoważonych poprzez tworzenie infrastruktury technicznej i społecznej. Obecna edycja, przewidziana na lata 2021-2027, stanowi kontynuację programów Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 oraz 2014-2020. Budżet programu wynosi ponad 29 mld
Program FEnIKS ma pozytywny wpływ na gospodarkę poprzez zrównoważone zarządzanie środowiskiem, rozwój infrastruktury oraz wspieranie zielonej transformacji. Dotowane w ramach programu działania mają realny wpływ na zwiększanie udziału zielonej energii z OZE w miksie energetycznym kraju, obniżanie emisji CO2 czy poprawę odporności na zmiany klimatu.
Wyznaczone cele zrealizować można m.in. poprzez:
- tworzenie efektywnego systemu transportowego o minimalnym negatywnym wpływie na środowisko naturalne,
- zwiększanie bezpieczeństwa transportu,
- poprawę stabilności systemu ochrony zdrowia,
- zwiększanie pozycji kultury w rozwoju społecznym i gospodarczym.
Korzyści z funduszy unijnych FEnIKS dla przedsiębiorstw i organizacji
Przedsiębiorstwa i instytucje uzyskują realne wsparcie finansowe w realizacji projektów ukierunkowanych na zrównoważoną transformację dzięki funduszom FEnIKS. Program pozwala im efektywnie prowadzić działania sprzyjające przemianom energetycznym, polegające na modernizacji lub wdrażaniu technologii ekologicznych czy rozwijaniu zrównoważonej infrastruktury. W konsekwencji budują przewagi konkurencyjne i przyczyniają się do pozytywnych zmian w otoczeniu biznesowym i społecznym.
Jakie projekty mogą być finansowane z funduszy FEnIKS?
FEnIKS to program unijny, który precyzyjnie definiuje, jakie projekty mogą być objęte dofinansowaniem, w oparciu o precyzyjnie opisane cele. Szczególnie interesujące z punktu widzenia przedsiębiorstw różnej wielkości są:
- Cel szczegółowy 2.1. Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych
W ramach tego celu szczegółowego można starać się o dofinansowanie na modernizację energetyczną budynków zakładowych, podnoszenie wydajności energetycznej procesów wytwórczych, systemów obiegu mediów w zakładzie czy systemów pomocniczych, w tym np. kotłowni, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych lub oświetlenia oraz instalację urządzeń OZE.
- Cel szczegółowy 2.2 Wspieranie energii odnawialnej
Środki w ramach tego celu szczegółowego mogą pozyskać firmy i instytucje wdrażające rozwiązania z zakresu energii odnawialnej. Działania te mogą obejmować np. inwestycje w energię wiatrową, słoneczną, geotermalną czy biomasę.
- Cel szczegółowy 2.6 Wspieranie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki zasobooszczędnej
W ramach tego celu aplikujące podmioty mogą uzyskać wsparcie na finansowanie działań związanych z gospodarowaniem odpadami przemysłowymi i handlowymi.
Kto może ubiegać się o fundusze unijne FEnIKS?
Program FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko) to oferta skierowana do firm i instytucji należących do poniższych grup:
- przedsiębiorstwa,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,
- właściciele budynków mieszkalnych,
- państwowe jednostki budżetowe i administracji publicznej,
- dostawcy usług energetycznych,
- zarządcy dróg krajowych i linii kolejowych,
- służby ratownicze (ratownictwo techniczne) i odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu,
- podmioty zarządzające portami lotniczymi oraz portami morskimi.
Kroki aplikowania o fundusze unijne FEnIKS
Programu FEniKS oferuje różne formy wparcia: dotacje, instrumenty finansowe oraz łączące finansowanie zwrotne i dotacyjne. Składanie wniosków o dofinansowanie przebiega za pośrednictwem internetowego systemu CST2021, zgodnie z aktualnym harmonogramem naboru wniosków.
Jak Ayming może pomóc w pozyskaniu dotacji z programu FEnIKS?
Firmy i instytucje, które nie mają doświadczenia w sięganiu po środki z funduszy FEnIKS i dotacji unijnych w ogóle, mogą napotkać w tym procesie na trudności. W ich przypadku dobrym pomysłem jest skorzystanie ze wsparcia zewnętrznego konsultanta. Ayming, dzięki swojemu wieloletniemu międzynarodowemu doświadczeniu, z powodzeniem wspiera klientów w procesie aplikowania o środki w ramach programu FEnIKS. Towarzyszy im na wszystkich etapach procedury aplikacyjnej, od weryfikacji projektów i dokumentacji, poprzez wparcie merytoryczne, aż po pomoc w złożeniu stosownych dokumentów.