Zamknij

IP Box

IP Box to zachęta podatkowa dla inwestujących w innowacje i naturalne dopełnienie ulgi na badania i rozwój.

Home > Innowacje > IP Box
Installation of processor in CPU socket

Czym jest ulga IP Box?

Ulga IP Box (Intellectual Property Box) to funkcjonujący w polskim systemie od 2019 roku rodzaj preferencji podatkowej, przeznaczonej dla przedsiębiorców realizujących działalność badawczo-rozwojową i komercjalizujących prawa własności intelektualnej. Stanowi ona korzystne dopełnienie innej ulgi proinnowacyjnej – ulgi B+R.

Jakie dochody kwalifikują się do ulgi IP Box?

IP Box to ulga, umożliwiająca podatnikom (PIT lub CIT), którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową bezpośrednio związaną z wytworzeniem lub ulepszeniem prawa własności intelektualnej, skorzystanie z preferencyjnej 5-procentowej stawki podatku. IP Box można stosować w przypadku dochodów uzyskiwanych z komercjalizowania kwalifikowanych praw własności intelektualnej, np. poprzez ich sprzedaż lub udzielanie licencji.

Co zrobić, aby skorzystać z IP Box?

Każdy mechanizm preferencji podatkowej łączy się z szeregiem warunków, które spełnić musi podatnik, aby się do niego zakwalifikować. Nie inaczej jest w przypadku ulgi IP Box. Jak korzystać z tego mechanizmu? Przedsiębiorcy muszą przestrzegać poniższych zasad:

  • realizować działalność badawczo-rozwojową;
  • objąć efekty tej działalności ochroną prawną zgodnie z listą kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Lista ta obejmuje m.in. patent, wzór użytkowy, wzór przemysłowy, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, autorskie prawo do programu komputerowego;
  • wykazać koszty realizowanych działań badawczo-rozwojowych, w wyniku których uzyskał kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
  • komercjalizować kwalifikowane prawa własności intelektualnej, np. poprzez ich sprzedaż lub pobieranie za nie opłat licencyjnych.

IP Box – dla kogo?

Omawiany mechanizm podatkowy jest adresowany do twórców oraz (współ)właścicieli praw do korzystania z własności intelektualnej w oparciu o udzieloną im licencję.

Ulga jest szczególnie popularna wśród przedsiębiorców zajmujących się opracowywaniem programów komputerowych i topografii układów scalonych. Wynika to z faktu, że w ich przypadku nie ma konieczności przeprowadzenia następczej kontroli merytorycznej podczas rejestracji lub zgłoszenia w Urzędzie Patentowym.

Rozliczenie roczne a IP Box

Rozliczenie roczne jest właściwym momentem do uwzględnienia ulgi IP Box. Jak rozliczyć ulgę? Aby to zrobić, należy złożyć do właściwego organu wniosek o objęcie ochroną prawną. Jeśli przedsiębiorca uzyska odpowiedź odmowną lub wycofa zgłoszenie, jego dochody nie mogą być rozliczone z uwzględnieniem IP Box – podatek, który należy uiścić do fiskusa musi być wówczas naliczony w oparciu o zasady ogólne.

Ulga IP Box – przykłady

Z omawianej zachęty podatkowej w praktyce korzystają firmy z takich branż, jak m.in. technologiczna i IT, farmaceutyczna i biotechnologiczna, badawczo-rozwojowa, kreatywna czy energetyczna.

IP Box a ulga B+R

Ulga IP Box oraz ulga B+R są wobec siebie komplementarne. Preferencyjna stawka podatku dochodowego w przypadku komercjalizacji praw własności intelektualnej, wytworzonych lub ulepszonych w ramach działalności badawczo-rozwojowej, jest wyróżnikiem IP Box. Koszty kwalifikowane są natomiast kluczowe w przypadku ulgi B+R, zmniejsza ona bowiem podstawę opodatkowania w związku z prowadzeniem tej działalności, umożliwiając odliczenie nawet 200% w przypadku kosztów osobowych.

Oba mechanizmy podatkowe różnią się jednak, jeśli chodzi o sposób ich rozliczania. W przypadku IP Box, warunki korzystania z ulgi obejmują prowadzenie ewidencji rachunkowej, dzięki której możliwe będzie ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodu i dochodu związanych z komercjalizacją kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Przedsiębiorca musi również wyodrębnić koszty poniesione na prace badawczo-rozwojowe, skorelowane z określonym prawem własności intelektualnej. W przypadku ulgi B+R konieczne jest wyodrębnienie kosztów kwalifikowanych w ewidencji księgowej w taki sposób, aby były one jednoznacznie powiązane z działalnością badawczo-rozwojową.

Ayming Polska oferuje kompleksowe wsparcie w skorzystaniu z ulgi IP Box, na które składa się:

  • Pomoc w uzyskaniu ochrony prawnej własności intelektualnej

Polega ona na analizie czystości patentowej przed rozpoczęciem realizacji projektu, przygotowaniu wniosku o rejestrację własności intelektualnej, wsparciu merytorycznym, opiece prawnej oraz udziale w ewentualnych postępowaniach o naruszenie praw własności intelektualnej;

  • Wsparcie w kalkulacji dochodu uprawnionego do ulgi

Polega ono na ustaleniu wysokości dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwzględnieniem kosztów B+R;

  • Rekomendacje dotyczące ewidencji rachunkowej

Składają się na nie zalecenia w zakresie prowadzenia ewidencji rachunkowej przychodów i kosztów przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

  • Audyt dokumentacji wewnętrznej

Konsultanci dokonują przeglądu dokumentacji wewnętrznej potencjalnie mającej wpływ na ulgę oraz przekazują rekomendacje w tym zakresie;

  • przygotowanie deklaracji do złożenia w Urzędzie Skarbowym.