Zamknij

Ulga na badania i rozwój w Polsce

Ulga na badania i rozwój jest aktualnie najbardziej przystępną formą finansowego wsparcia dla przedsiębiorców prowadzących działalność innowacyjną.

Home > Innowacje > Ulga na badania i rozwój
photo-1532187643603-ba119ca4109e

Czym jest ulga B+R?

Ulga B+R jest rodzajem proinnowacyjnej preferencji podatkowej, która dostępna jest polskim przedsiębiorcom od 2016 r. Umożliwia ona odliczenia od podstawy opodatkowania do 200% kosztów kwalifikowanych.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest prowadzenie działalności innowacyjnej w skali przedsiębiorstwa, a realizowane projekty nie muszą być zakończone sukcesem. Szczególne znaczenie przy rozliczeniu ulgi ma właściwe zdefiniowanie prac badawczo-rozwojowych oraz związanych z nimi kosztów kwalifikowanych.

Korzyści z korzystania z ulgi na badania i rozwój

Przedsiębiorcy, którzy sięgają po wsparcie finansowe, jakim jest ulga na badania i rozwój, zyskują szereg korzyści. Należą do nich m.in.:

  • wzrost innowacyjności przedsiębiorstwa – dzięki środkom pozyskanym z ulgi B+R firmy mogą z większą swobodą wdrażać rozwiązania badawczo-rozwojowe,
  • podniesienie konkurencyjności firmy – przedsiębiorstwa, które inwestują w innowacje, rozwijają się dynamiczniej i zyskują istotne przewagi rynkowe,
  • korzyści finansowe – ulga pozwala obniżyć wysokość podatku dochodowego.

Kto może skorzystać z ulgi B+R?

Ulga podatkowa na badania i rozwój to rozwiązanie dostępne podatnikom PIT i CIT, którzy realizują działania rozwojowe w swoim przedsiębiorstwie: tworzą lub udoskonalają produkty lub usługi. Przysługuje ona firmom, które spełniają wymogi formalne, niezależnie od ich wielkości, zatrudnienia czy branży, w jakiej działają. Wyjątek stanowią jedynie podatnicy, którzy wcześniej uzyskali zwrot kosztów prowadzonej działalności B+R w innej formie.

Pobierz ulotkę

Jakie koszty kwalifikują się do ulgi B+R?

Katalog kosztów kwalifikowanych, możliwych do rozliczenia w ramach ulgi B+R obejmuje:

  • koszty zatrudnienia pracowników w wysokości proporcjonalnej do czasu przeznaczonego na działania B+R
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R,
  • ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową, na potrzeby prowadzonej działalności B+R,
  • odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej w działalności B+R,
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNIP) wykorzystywanych w działalności B+R,
  • koszty uzyskania patentu, ochrony wzoru użytkowego i przemysłowego,
  • sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w działaniach B+R,
  • nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej.
  • amortyzacja WNIP dotyczących amortyzacji własnych prac rozwojowych
  • amortyzacja środków trwałych i WNIP wykorzystywanych do prowadzenia działalności B+R

Ulgą nie są objęte koszty amortyzacji samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali.

Jak skorzystać z ulgi B+R?

Aby skorzystać z ulgi B+R podatnicy CIT i PIT są zobligowani:

  • wykazać, że ich firma realizuje działalność badawczo-rozwojową zgodnie z wymogami ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności,
  • zidentyfikować, które z prowadzonych projektów spełniają kryteria działalności B+R i w jakim zakresie,
  • właściwie przypisać koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej do ulgi podatkowej.

Do ich obowiązków należą również:

  • wyodrębnienie w ewidencji pomocniczej kosztów związanych z działalnością B+R,
  • poniesienie bezzwrotnych kosztów kwalifikowanych (np. koszty wynagrodzeń inżynierów opracowujących nowy lub znacząco ulepszony program).

Co to jest działalność badawczo-rozwojowa?

Prawidłowe zidentyfikowanie działalności B+R jest kluczowym elementem rozliczenia ulgi i często nastręcza trudności podatnikom, którzy chcą skorzystać z tego rodzaju preferencji podatkowej. Działalność badawczo-rozwojowa to nie tylko przełomowe projekty, ale także prace ukierunkowane na tworzenie lub udoskonalanie produktów, usług czy procesów. Kluczowe jest, aby spełniała kryteria określone w ustawie – musi wiązać się z elementem nowości i rozwiązywaniem problemów, a nie jedynie odtwarzaniem istniejących rozwiązań. Kryteria, jakie dana działalność musi spełniać, aby podlegać uldze, uregulowane są odpowiednią ustawą.

Ulga badawczo-rozwojowa – przykłady

Ulga badawczo-rozwojowa jest dostępna dla firm z różnych sektorów gospodarki – nie ogranicza się do wybranych branż. Przykłady jej wykorzystania można znaleźć m.in. w motoryzacji, chemii, IT i nowych technologiach, energetyce oraz medycynie. Przykłady jej wykorzystania często zaobserwować można m.in. w branżach motoryzacyjnej, chemicznej, IT i technologicznej, energetycznej czy medycznej. Jednocześnie ulga B+R jest dostępna dla organizacji bez względu na ich wielkość czy skalę prowadzonej działalności, dlatego nie jest zarezerwowana jedynie dla dużych koncernów.

Jak Ayming wspiera w uzyskaniu ulgi na B+R?

Ayming wspiera swoich klientów na wszystkich etapach procesu rozliczenia, co pozwala im uniknąć powszechnych błędów i trudności formalnych, z jakimi wiąże się omawiana ulga. Badania i rozwój często stanowią obszar trudny do identyfikacji, dlatego wsparcie zewnętrznych specjalistów to sposób na znaczące odciążenie działów księgowych oraz B+R. Współpraca obejmuje takie obszary jak:

  • prawidłowe rozpoznanie działalności B+R,
  • właściwa określenie kosztów kwalifikowanych,
  • zabezpieczenie prawne w zakresie kompletowania dokumentów oraz pozyskiwani interpretacji podatkowej
  • wsparcie w komunikacji z organem podatkowym.
473
klientów w zakresie finansowania innowacji w Polsce
585 mln
kosztów kwalifikowanych zidentyfikowanych dla klientów
32 mln
to największa wysokość uzyskanej ulgi

Co nas wyróżnia?

Ayming przewodniczy zespołowi ds. ulg innowacyjnych w Radzie Podatkowej Konfederacji Lewiatan, a w pierwszym roku obowiązywania ulgi B+R aż 80% wszystkich dotyczących jej interpretacji podatkowych zostało wydanych na wniosek firmy.

Ayming posiada blisko 40 letnie międzynarodowe doświadczenie i unikalną wiedzę na temat działalności badawczo-rozwojowej, a jej zespół stanowią specjaliści z różnych dziedzin – prawnicy, księgowi, inżynierowie. Stosowane przez firmę rozwiązania są zgodne z obowiązującymi przepisami, interpretacjami i orzecznictwem.