Ulga na prototypy – na czym polega?
Jednym z mechanizmów finansowego wsparcia, który pomaga przedsiębiorcom realizować działania innowacyjne, jest ulga na prototyp. Polski Ład, wprowadzony w 2022, wdrożył do systemu podatkowego liczne instrumenty fiskalne, wspierające innowacyjność biznesu, w tym właśnie to rozwiązanie. Ulga na prototypy pozwala przedsiębiorcom na odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z produkcją próbną nowego lub ulepszonego produktu. Preferencja może objąć także wydatki wynikające z wprowadzenia takiego produktu na rynek.
Mechanizm ulgi na prototyp pozwala odliczyć 30% kosztów kwalifikowanych pod warunkiem, że kwota ta nie przekroczy poziomu 10% dochodu danej firmy.
Kto może skorzystać z ulgi na prototypy?
Beneficjentami ulgi mogą być wszystkie firmy, bez względu na wielkość czy branżę, w której działają, pod warunkiem, że są płatnikami podatku dochodowego: PIT lub CIT.
Koszty kwalifikowane oraz limity odliczeń dla ulgi na prototypy
Właściwa identyfikacja kosztów kwalifikowanych do ulgi na prototypy jest kluczowym elementem procesu jej rozliczenia. W ramach omawianego narzędzia podatkowego uwzględnić można koszty związane z:
- kupnem lub wytworzeniem nowych środków trwałych z grupy 3–6 i 8 klasyfikacji, koniecznych do wdrożenia produkcji próbnej nowego produktu,
- nabyciem materiałów, półproduktów i surowców w celu produkcji próbnej nowego produktu,
- przygotowaniem dokumentacji, wymaganej np. do uzyskania certyfikatu produktu lub homologacji,
- realizacją badań i ekspertyz, potrzebnych do budowy prototypu.
Omawiane rozwiązanie nie obejmuje jednak nowych lub ulepszonych usług, a jedynie produkty W ramach ulgi nie można odliczać także kosztów kwalifikowanych od dochodu zwolnionego w związku z Polską Strefą Innowacji czy Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Korzyści z ulgi na prototypy dla firm
Ulga na prototypy jest naturalnym uzupełnieniem ulgi B+R. Środki pozyskane w wyniku odliczenia nie tylko pozwalają obniżać koszty produkcji próbnej, ale również stanowią zachętę do prowadzenia tego rodzaju działań, są więc istotnym impulsem rozwojowym. W efekcie pomagają budować innowacyjność przedsiębiorstwa i zwiększać jego konkurencyjność.
Sposób rozliczania ulgi na prototyp
Przedsiębiorcy w ramach ulgi na prototyp mogą odliczać koszty związane z produkcją próbną produktów na przestrzeni sześciu lat od roku, w którym zostały one poniesione.
Rozliczanie ulgi następuje w kilku krokach, obejmujących identyfikację i odpowiednią ewidencję kosztów kwalifikowanych, obliczenie i wykazanie jej w zeznaniu podatkowym oraz przygotowanie dokumentacji projektowej, m.in. na wypadek kontroli skarbowej.
Ulga na prototypy – przykłady
Ulga na prototypy jest mechanizmem, z którego korzystać mogą podmioty z różnych gałęzi biznesu, jest ona jednak szczególnie użyteczna dla firm, które regularnie inwestują w innowacyjne rozwiązania. Do tego typu branż należą np. sektor motoryzacyjny, chemiczny, farmaceutyczny, elektroniczny i technologiczny, spożywczy czy energetyczny.
Jak Ayming wspiera w uzyskaniu ulgi na prototypy?
Prawidłowe rozliczenie ulgi na prototyp może sprawiać trudności firmom, które nie maja doświadczenia w zakresie sięgania po ulgi proinnowacyjne. Mogą one jednak korzystać ze wsparcia zewnętrznych konsultantów i ekspertów.
Specjaliści Ayming towarzyszą przedsiębiorcom na każdym etapie procesu rozliczania ulgi: od zapewnienia im pełnego wsparcia technicznego i naukowego, poprzez obsługę księgową i właściwe przygotowanie dokumentacji aż po możliwość reprezentowania firmy przed organami podatkowymi. Ayming działa zgodnie z obowiązującymi regulacjami, interpretacjami i aktualnym orzecznictwem, co stanowi gwarant bezpieczeństwa dla współpracujących podmiotów.
Dzięki wszechstronnej analizie specjaliści mogą precyzyjnie określić, czy dane przedsiębiorstwo może w ogóle skorzystać z ulgi na prototypy, a jeśli tak – na jaką skalę.
Innym aspektem wymagającym doświadczenia jest właściwa kwalifikacja kosztów, ich analiza i decyzja, czy mogą być one wzięte pod uwagę podczas rozliczania ulgi. Pozwala to z jednej strony wykorzystać jej pełny potencjał, z drugiej natomiast ustrzec się przed popełnieniem błędów często występujących wśród niedoświadczonych w tym zakresie firm.
Specjaliści Ayming oferują również wsparcie w kwestii zabezpieczenia prawnego. Przygotowują i kompletują dokumenty przydatne podczas ewentualnej kontroli organów skarbowych. W przypadku wątpliwości pozyskują także niezbędne interpretacje podatkowe.
Międzynarodowe doświadczenie Ayming w rozliczaniu ulg proinnowacyjnych daje współpracującym z firmą podmiotom dostęp do unikalnego know-how. Dzięki niemu przedsiębiorcy realizujący działania badawczo-rozwojowe oraz rozpoczynający produkcję rozwiązań powstałych lub zmodyfikowanych w ich skutek, mogą odważniej inwestować w dalsze innowacje i w pełni korzystać z dostępnych na rynku narzędzi finansowego wsparcia.