Ulga na robotyzację już dostępna
Ulga robotyzacyjna polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych stanowiących koszt uzyskania przychodu, który jest związany z inwestycjami w robotyzację. Preferencja podatkowa będzie dotyczyć tylko nowych robotów.
Ulga ma w założeniu funkcjonować na kształt ulgi badawczo-rozwojowej. Podatnikowi prowadzącemu działalność produkcyjną będzie przysługiwać prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zaliczył do kosztów uzyskania przychodu. Planowany okres obowiązywania ulgi robotyzacyjnej to pięć lat – od początku 2022 do końca 2026 roku.
Katalog kosztów kwalifikowanych
- zakup robotów przemysłowych
- zakup maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów funkcjonalnie z nimi związanych
- zakup maszyn, urządzeń oraz innych rzeczy funkcjonalnie związanych z robotami przemysłowymi, służących zapewnieniu ergonomii oraz bezpieczeństwa pracy w odniesieniu do stanowisk pracy
- zakup maszyn, urządzeń lub systemów służących do zdalnego zarządzania, diagnozowania, monitorowania lub serwisowania robotów przemysłowych, w szczególności czujników i kamer,
- zakup urządzeń do interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych
- koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych wymienionych
- koszty nabycia usług szkoleniowych dotyczących robotów przemysłowych
- koszty leasingu
Warunki skorzystania z ulgi na robotyzację
- Ulga ma być dostępna dla wszystkich firm, bez względu na ich wielkość czy branżę.
- Ulga obejmie płatników PIT i CIT.
- Przedsiębiorcy będą mogli standardowo odliczyć koszty na robotyzację w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (tak jak w przypadku ulgi na działalność badawczo-rozwojową).
- Do ulgi kwalifikują się tylko roboty spełniające definicję robota przemysłowego.
Ulga na robotyzację – wsparcie Ayming
- Prawidłowe zidentyfikowanie działań B+R – przeprowadzamy kompleksową analizę zakresu działalności badawczo-rozwojowej. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, czy i w jakim zakresie firma może skorzystać z ulgi na robotyzację.
- Identyfikacja kosztów – określamy, które koszty i w jakim zakresie można zaliczyć do ulgi robotyzacyjnej. Z definicji robota przemysłowego wynika, że nie każdy robot w przedsiębiorstwie będzie kwalifikował się do ulgi.
- Zabezpieczenie prawne – przygotowujemy i kompletujemy dokumenty niezbędne na etapie ewentualnej weryfikacji organów skarbowych, a także uzyskujemy interpretacje podatkowe.
- Wsparcie na każdym etapie procesu – zapewniamy pełne wsparcie techniczne, naukowe, a także obsługę księgową i możliwość reprezentowania firmy przed organami podatkowymi.
- Dostęp do unikalnego know-how – dzięki międzynarodowemu doświadczeniu w realizacji projektów z zakresu finansowania działalności badawczo-rozwojowej dysponujemy unikalną wiedzą na temat zakresu dostępnych instrumentów. Podpowiemy, jakie z nich zastosować dla osiągnięcia maksymalnych korzyści.
- Bezpieczeństwo wdrożenia – nasze rozwiązania są zgodne z obowiązującymi przepisami, interpretacjami i orzecznictwem.