Zamknij

Dofinansowanie ZUS dla działań poprawiających BHP

Nawet 300 tys. zł dofinansowania z ZUS na poprawę BHP w firmie

Home > Koszty pracy i środowiska pracy > Dofinansowanie ZUS dla działań poprawiających BHP
pop-zebra-wp81DxKUd1E-unsplash (1)

Czym jest dofinansowanie ZUS na poprawę warunków BHP?

Dofinansowanie ZUS na poprawę warunków BHP to propozycja dla firm inwestujących w zwiększenie bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Program, przygotowany i wdrożony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pozwala starać się aż o 80% dofinansowania na działalność w tym zakresie, niezależnie od wielkości firmy. Wartość wsparcia może sięgać aż 300 tys. brutto – limit ten dotyczy projektów inwestycyjno-doradczych. W przypadku działań inwestycyjnych jest on nieznacznie niższy i wynosi 299 tys.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z ZUS na BHP?

Dofinansowanie z ZUS na poprawę warunków BHP jest dostępne dla przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości. Przyznawane jest w procedurze konkursowej, w której wziąć mogą udział projekty przyszłe, a więc jeszcze niezrealizowane, ukierunkowane na:

  • poprawę bezpieczeństwa pracy,
  • zmniejszanie zagrożeń wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi,
  • redukcję niekorzystnego oddziaływania szkodliwych czynników w pracy,
  • umożliwianie pracownikom utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej.

Na co można uzyskać dotację z ZUS na poprawę warunków pracy?

Dotacja z ZUS na poprawę warunków pracy może być spożytkowana na:

  • zakup i instalację urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa prac na wysokości,
  • oświetlenie hal oraz magazynów,
  • ograniczenie hałasu,
  • osłony maszyn,
  • wentylację,
  • odciągi stanowiskowe,
  • elementy systemów sterowania realizujących funkcje bezpieczeństwa,
  • wyroby BHP przeciwdrganiowe,
  • urządzenia BHP służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości,
  • maszyny ograniczające obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego,
  • środki ochrony indywidualnej pracownika.

Jak dofinansowanie ZUS na BHP wpływa na redukcję kosztów firmy?

Środki pozyskane w wyniku dofinansowania ZUS na poprawę warunków pracy mogą w realny sposób wpłynąć na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez firmy. Inwestycja w ten obszar działalności nie tylko świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości przedsiębiorstwa, ale jest źródłem znacznych oszczędności, wynikających z mniejszej wypadkowości. W konsekwencji firma minimalizuje wydatki związane z nieobecnością pracowników, przestojami produkcyjnymi czy rotacyjnością, ponosi niższe koszty potencjalnych postępowań cywilnych oraz składki wypadkowej.

Jakie korzyści płyną z dofinansowania ZUS?

Dotacja z ZUS na poprawę warunków pracy BHP przekłada się na rzeczywiste korzyści dla firm, które po nią sięgają. Łączą się one przede wszystkim z aspektem finansowym: pozwalają pozyskać dodatkowe środki na spełniające konkursowe kryteria projekty oraz generują oszczędności wynikające z mniejszej liczby wypadków. Dodatkowo przedsiębiorcy efektywnie modernizują środowisko pracy w swojej organizacji oraz podnoszą bezpieczeństwo pracowników. To z kolei bezpośrednio wpływa na poprawę wizerunku firmy na rynku.

Wsparcie w uzyskaniu dofinansowania ZUS na BHP – co oferujemy?

Dofinansowanie na poprawę warunków BHP ZUS przyznaje w procedurze konkursowej. Od 2023 roku szczególnie wysoko oceniane są projekty, które cechuje największa skuteczność i efektywność. W tym kontekście istotne znaczenie zyskuje odpowiednie przygotowanie wniosku, zarówno od strony merytorycznej, jak i formalnej. Dlatego przedsiębiorstwa, które chcą zmaksymalizować swoje szanse na dofinansowanie, często korzystają ze wsparcia zewnętrznych specjalistów w tym zakresie.

Ayming oferuje wsparcie przedsiębiorstw na każdym etapie procedury konkursowej. Zakres współpracy obejmuje analizę i rzetelną ewaluację szans na uzyskanie dofinansowania, weryfikację zgodności projektu z wymogami konkursu, a także przygotowanie wniosku oraz kompletnej dokumentacji. Konsultanci Ayming dokonują także pomiarów środowiska pracy, przygotowują prezentację oferty oraz niezbędne kosztorysy, wreszcie świadczą wsparcie prawne i merytoryczne w przypadku potencjalnych kontroli ZUS oraz PIP.

Co nas wyróżnia?

Ayming posiada sięgające blisko czterech dekad międzynarodowe doświadczenie we wspieraniu firm i organizacji w pozyskiwaniu finansowania ich działalności oraz środków na inwestycje. W kontekście dotacji ZUS na poprawę warunków pracy na szczególną uwagę zasługują:

  • interdyscyplinarny zespół Ayming, w którego skład wchodzą m.in. eksperci z zakresu prawa, ale też byli pracownicy ZUS i specjaliści z obszaru BHP, którzy dysponują wiedzą niezbędną do profesjonalnego przygotowania dokumentacji konkursowej,
  • wypracowane relacje z Zakładami Ubezpieczeń Społecznych: firma współpracuje ze wszystkimi 43 oddziałami ZUS na terenie Polski oraz z przeszło połową z 215 inspektoratów.