Podatek od nieruchomości – co to jest?
Podatek od nieruchomości jest to danina dotycząca gruntów, budynków i ich części oraz budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2025 obowiązują nowe definicje budynków i budowli, wskazane w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Kto jest zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości?
Podatki od nieruchomości obowiązują osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne, także nieposiadające osobowości prawnej. Szczegóły dotyczące tego, kto płaci podatek od nieruchomości, zawarte są we wskazanej wcześniej ustawie, natomiast w uproszczeniu są to:
- właściciele nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- posiadacze samoistni nieruchomości lub obiektów budowlanych,
- użytkownicy wieczyści gruntów,
- posiadacze nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, pod określonymi w ustawie warunkami.
Jak oblicza się wysokość podatku od nieruchomości?
Rozliczenie podatku od nieruchomości może być problematyczne dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają dogłębnej wiedzy na temat aktualnego stanu prawnego i doświadczenia w tym zakresie, ponieważ ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odwołuje się do innych aktów prawnych. Stawki podatku od nieruchomości są uzależnione od szeregu zmiennych, mogą też być różne w poszczególnych gminach. Dodatkowo przepisy podatkowe często ulegają modyfikacjom.
Jak opłacić podatek?
Podatnicy będący osobami prawnymi, a więc m.in. spółki, składają do urzędu skarbowego deklarację DN-1, wraz z załącznikami:
- zawierającym dane o przedmiotach opodatkowania podlegających opodatkowaniu (ZDN-1),
- zawierającym dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania (ZDN-2).
Przedsiębiorcy mogą składać stosowną deklarację osobiście, za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej.
Procedura i terminy płatności podatku od nieruchomości
Podatników, w zależności od ich statusu prawnego, obowiązują różne terminy płatności podatku od nieruchomości. Kiedy płaci go przedsiębiorca? W przypadku osób prawnych, płatność omawianego podatku jest cykliczna, do 15 dnia każdego miesiąca.
Ulgi i zwolnienia z podatku od nieruchomości
Zwolnienia z podatku od nieruchomości możliwe są w kilku przypadkach, przewidzianych przez ustawodawcę. Danina nie dotyczy m.in.:
- gruntów i budynków wpisanych na listę zabytków
- nieruchomości zajętych na potrzeby prowadzenia działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu,
- instytutów badawczych oraz przedsiębiorców o statusie centrów badawczo-rozwojowych,
- działalności prowadzonej w obrębie specjalnych stref ekonomicznych.
Wsparcie w zakresie weryfikacji prawidłowości rozliczenia podatku od nieruchomości
Weryfikacja podatku od nieruchomości może być dla firm źródłem znaczących oszczędności. Jak wynika z danych Ayming, aż 65% przedsiębiorstw rozlicza go w nieprawidłowy sposób, a 44% ma nadpłaty.
Ayming jest pierwszą w Polsce firmą, która wprowadziła usługę weryfikacji opłat z tytułu podatku od nieruchomości. Odbywa się ona na podstawie analizy prawno-podatkowej oraz technicznej. Ayming posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z organami administracji publicznej w różnych gminach, a niekwestionowanym atutem spółki jest interdyscyplinarny zespół specjalistów.
W ramach współpracy Ayming oferuje pełną obsługę postępowań podatkowych, a także:
- weryfikację sposobu opodatkowania,
- analizę przyszłych inwestycji w kontekście określenia należnej wysokości podatku od nieruchomości,
- ekspertyzę prawną i techniczną wszystkich kategorii opodatkowania podatkiem od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli,
- przeprowadzenie specjalistycznych pomiarów powierzchni użytkowej budynków przez doświadczonych architektów,
- odzyskanie nadpłaty do 5 lat wstecz w wyniku wdrożenia rekomendowanych rozwiązań.
Co nas wyróżnia?
Ayming od ponad dwóch dekad wspiera polskich przedsiębiorców w zakresie weryfikacji podatku od nieruchomości, a globalne doświadczanie firmy sięga 40 lat. Specjaliści Ayming to nie tylko eksperci w swoich dziedzinach, ale również osoby, które współpracowały z organami administracji publicznej w większości gmin w Polsce. Analizy, realizowane przez firmę, oparte są o wizje lokalne i realne pomiary oraz dokumentację księgową i techniczną.